Menu strony
zakupy linkbaby

Parę słów o szafirze - konieczne wiadomości

Szafir to odmiana korundu, a więc najtwardszego naturalnie występującego kamienia (pod względem twardości znajduje się na drugim miejscu, zaraz po diamencie). Nazwa wywodzi się z łacińskiego “sappheiros”, co oznacza kolor niebieski. Szafir najczęściej spotyka się właśnie w niebieskiej barwie, jednak można go również odnaleźć w innej kolorystycznej tonacji (na przykład: białej, jasnoróżowej, fioletowej, purpurowej, zielonej, szarej, brunatnej bądź czarnej), co zawdzięcza występowaniu takich pierwiastków takich jak: wanad, tytan, chrom, magnez czy też żelazo.

Szafir może być także bezbarwny. Wtedy określa się go mianem leukoszafiru.
szafir
Szafir cieszył się zainteresowaniem już w starożytności, uchodząc nie tylko za symbol zamożności, ale też długowieczności, miłości, uczciwości, mądrości oraz przyjaźni. W późniejszym czasie nazwano go “królem klejnotów”, a jego sławę potwierdza tzw. Szafir Świętego Edwarda, umiejscowiony pośrodku krzyża zdobiącego koronę władców Wielkiej Brytanii. Szlachetny kamień tworzy zazwyczaj kryształy, przyjmujące postać pseudoheksagonalnych słupów jak również bipiramid. Na ich ścianach dostrzegalne są poprzeczne zbrużdżenia. Ze względu na posiadane właściwości – przede wszystkim niezwykłą wytrzymałość, ścieralność jak również różnobarwność znalazł szerokie zastosowanie w jubilerstwie, przy wyrobie kosztownej biżuterii (wisiorów, pierścionków, kolczyków, broszek), jak także w przemyśle precyzyjnym, przy wytwarzaniu laserów (szafir z domieszką tytanu stanowi czynny ośrodek lasera) lub igieł do gramofonów. Ponadto, szafir wyszafir - sprawdź te propozycje -tywany jest w medycynie naturalnej oraz medycynie estetycznej.


Inni czytali też

Sekrety kamieni . Poznaj ich niezwyczajne uzdrawiające cechy

oliwin
Ametyst umiejscowiony na czole łagodzi migreny. Agat dodaje siły. Poznaj inne właściwości znanych kamieni szlachetnych, wykorzystaj ich energię z korzyścią dla siebie.

W pierwszej z wymienionych pomaga w walce z wadami oczu, problemach z zakresu dermatologii, zwalczeniu infekcji, przeziębień, stanów podgorączkowych , wyciszeniu organizmu i pozbyciu się kłopotów z zaśnięciem. Natomiast w w medycynie estetycznej, stosuje się go do przeprowadzania zabiegu termoliftingu.

Ponieważ istnieje kilka podobnych do szafiru minerałów, nierzadko bywa z nimi mylony. Można tu wymienić głównie kyanit, cyrkon, topaz, tanzanit czy też indygolit. W celu wyzbycia się wszelkich wątpliwości należy przeprowadzić test twardości. Analizie mogą podlegać także gęstość, widmo absorbcji i właściwości optyczne.
12-05-2021