Menu strony
zakupy linkbaby

W jakich przypadkach warto sięgnąć po szyjną ortezę?

Mniej więcej połowa dorosłej populacji w przeciągu swego życia doznaje bólu szyi. Według informacji GUS na przewlekły ból karku skarży się nieomal cztery mln Polaków.


Problemy z kręgosłupem szyjnym to współcześnie jedna z najczęstszych niedyspozycji dotykających nie jedynie osoby starsze, ale także dosyć młodych ludzi.


Przyczyny są rozmaite. W wielu sytuacjach zaradzić ambarasowi może należyta zdrowotna profilaktyka, niekiedy jednakże nieodzowne będą inne środki postępowania, przykładowo rehabilitacja jak też sięgnięcie po tzw. kołnierz ortopedyczny. Jest to rodzaj szyjnej ortezy, służy do ustabilizowania górnego odcinka kręgosłupa przez czasowe (częściowe lub całkowite) unieruchomienie owej części kręgosłupa. Anatomiczne ukształtowanie oraz surowiec, z którego wykonany jest kołnierz, pozwalają na efektywną rehabilitację i normalne funkcjonowanie chorego, który – nosząc w tym okresie kołnierz – będzie w stanie bez dużego ambarasu wykonywać powszednie działania.


but


Inni czytali też

Wzbogać swoją garderobę haftem komputerowym

Zumi Lajt
W obliczu wielkich korporacji, zajmujących się zintensyfikowaną produkcją odzieży, o wiele trudniej jest garderobą wyeksponować własny indywidualizm. Gdyż w znanych sieciach pojedynczy model ciucha występuje w wielu kopiach, toteż często zdarza nam się zobaczyć na ulicy personę ubraną identycznie jak my.


Zależnie od sytuacji, choroby, zalecanej przez profesjonalistę kuracji - wykorzystuje się rozmaite rodzaje kołnierzy: jednoczęściowe ortopedyczne kołnierze albo kołnierze sztywne. Jednoczęściowe zwykle wykorzystuje się w ratownictwie – do prędkiego, jednak tymczasowego zabezpieczenia kręgosłupa (przykładowo od razu po urazie czy też – jedynie profilaktycznie). Dwuczęściowe zakłada się, m.in. dla zmniejszenia boleści w szyjnym odcinku, chorym po zabiegach operacyjnych.


Kołnierz taki wykorzystuje się też w zdrowotnej profilaktyce u ludzi wyjątkowo narażonych na niedomagania oraz schorzenia tej części kręgosłupa, celem zmniejszenia permanentnego bólu szyi.
03-08-2022